ZÁPADOČESKÉ HUDEBNÍ CENTRUM
Facebook
Recenze - Koncert hudebních novinek VII
Josef Dvořáček 12.11.2018 dne 12. 11. 2018, zařazeno v UDÁLOSTI/RECENZE

  Západočeské hudební centrum uskutečnilo svůj VII. koncert hudebních novinek (5. 11. 2018), především proto, aby veřejnosti představilo dva nové členy.

   Byla to zejména flétnistka Lenka Kozderková svými uměleckými úspěchy doma i v zahraničí. Vzhledem ke svým vazbám k Plzni projevila zájem o členství v ZHC. V první části večera sólově přednesla skladbu francouzského soudobého autora Michaela Lévinase Froissement d´ailes (Polámaná křídla), v níž přímo kouzlila svým nástrojem. Kromě jiných, spolupracuje umělkyně s kytaristou a skladatelem Lukášem Sommerem. V jeho Svitě ve starém slohu, trochu nadsazeného a hravého pojetí, se oba interpreti výborně shodli. Tuto část koncertu orámoval L. Sommer svými dvěma drobnými kompozicemi pro sólovou kytaru s názvy Bezvětří a Regina coeli, v nichž nechyběly různé nástrojové efekty.

  Dále zaznělo dílo renomovaného plzeňského skladatele Pavla Luise Samiece, Sonáta pro klavír č.1 komponovaná před dvěma roky pro Věru Müllerovou. Tuto hudebně závažnou, techniky i výrazově náročnou skladu provedla umělkyně svým neutuchajícím vcítěním se do interpretované hudby!

  Po přestávce se opět etablovala L. Kozderková, nejprve jako sólistka i autorka skladbou Aurai inspirovanou řeckou mythologií. Táhlé melodické téma se tu rozvíjí, graduje a svým závěrem vytváří krásný dynamický oblouk. A opět v dokonalém souznění se flétna s kytarou sešla u Sommerovy skladby Samba Rustica, trefně uvedené jakousi výzvou k tanci. Jako vzpomínku na Mikulov ještě přednesl L. Sommer svou skladbu Tramín, ve svěžím rytmu můžeme zachytit třeba i cinkot sklanic, každopádně dovede pobavit.

  Závěr večera patřil dalšímu novému členovi ZHC, Petru Švantnerovi, mladému skladateli, v současnosti studentu plzeňské Konzervatoře u prof. Jiřího Bezděka. Jeho Evoluci a Meditaci pro klavírní kvintet předneslo Sojkovo kvarteto s klavíristou Štěpánem Kosem. Toto umělecké seskupení nastudovalo řady soudobých děl a vždy s velkou péčí a pochopením. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Výrazně se tu uplatnily všechny nástroje v častých sólových vstupech. Skladatel vzal na sebe závažný úkol, lépe se mu snad dařilo v první části.

   V každém případě to byl příjemný a zajímavý večer.                                              Jana Tomažičová

 

 

 

  

  Archivní snímky                      Zveřejněno 9. 11. 2018 na www.dumhudbyplzen.cz-recenze a články