ZÁPADOČESKÉ HUDEBNÍ CENTRUM
Facebook
Gratulační koncert k životnímu jubileu Karla Janovického
Václav B. Špíral dne 22. 1. 2020, zařazeno v UDÁLOSTI/RECENZE

Gratulační koncert k životnímu jubileu Karla Janovického

 

Západočeské hudební centrum ve spolupráci s Nadací Karla Pexidra uspořádalo Gratulační koncert k nadcházejícím 90. narozeninám Karla Janovického.

 

V Domě hudby dne 20. ledna 2020 zazněly autorovy skladby Sonáta pro housle a klavír (2001) (Jana Vonášková Nováková-housle, Petr Novák-klavír) a Piano Sonata (2017) (Barbora K. Sejáková-klavír). Následovala Sonáta pro violoncello a klavír (2011) (Petr Nouzovský-violoncello, Petr Novák-klavír). V podání Sojkova kvarteta (Martin Kos a Martin Kaplan-housle, Hana Vítková-violoncello a Josef Fiala-viola) přítomní hosté na závěr vyslechli skladbu Quartet for string (2013).

Slavnostní koncert, který uváděl Karel Pexidr, proběhl za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a Nadace Karla Pexidra.

 

Český hudební skladatel, překladatel, klavírista a publicista Karel Janovický (nar. 18. 2. 1930, vl. jménem Bohuš František Šimsa) žije od roku 1950 v Anglii. Syn sólisty plzeňské opery Bohuslava Šimsy v Plzni studoval hudební teorii a klavír a v Anglii své studium dokončil na Royal College of Music. Od roku 1962 působil v rádiu BBC, kde v letech 1980 až 1990 řídil československé oddělení. V 70. letech pravidelně uváděl hudební blok pro mládež s novinkami jazzové a rockové hudby.  Aktivně též působil ve Společnosti Antonína Dvořáka. Nesporné jsou jeho zásluhy  uvedení českých vokálních skladeb a oper v českém jazyce (Smetanova Prodaná nevěsta, Janáčkova Káťa Kabanová a Její pastorkyňa, Polní mše Bohuslava Martinů atd.) na londýnských divadelních scénách.

Karel Janovický se věnuje komponování moderní klasické hudby, zvláště komorních skladeb vyznačujících se neobvyklou kombinací hudebních nástrojů, je rovněž autorem symfonií i sborových skladeb. Janovického anglické překlady české hudebně-teoretické a hudebně historické literatury v zahraničí významně podporují povědomí o české hudbě.                                                   Text a foto Eva Hubatová